parcham-iran-irag-new01

ایران و عراق راه های توسعه همکاری ها و تجارت محصولات کشاورزی را بررسی کردند

راه های توسعه همکاری ها و تجارت محصولات کشاورزی ایران و عراق در دیدار وزرای کشاورزی دو کشور بررسی شد.
همزمان با سفر حیدرالعبادی نخست وزیر عراق به ایران، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران و فلاح حسن زیدان وزیر کشاورزی، در محل کاخ سعدآباد دیدار و درباره راه های توسعه همکاری ها و مبادلات بخش کشاورزی دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.
در این ملاقات طرفین راهکارهای توسعه همکاری های کشاورزی فی مابین دو کشور را مورد بررسی و رایزنی قرار دادند.
در این دیدار، وزیر جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر آمادگی ایران برای کمک به کشور عراق در کلیه ابعاد علمی، فنی و تحقیقاتی در بخش کشاورزی ، اظهار امیدواری کرد با توجه به روابط سیاسی بسیار مطلوب بین دو کشور حجم تجارت محصولات کشاورزی نیز بیش از پیش ارتقاء یابد.
حجتی همچنین در خصوص برخی مشکلات موجود در صادرات برخی از محصولات کشاورزی ایران به عراق، مواردی را یادآور و خواستار حل و فصل این مسایل از سوی طرف عراقی شد.
در این دیدار، فلاح حسن زیدان نیز با تاکید بر تمایل دولت عراق به توسعه روابط همه جانبه فنی و اقتصادی با ایران به ویژه در بخش کشاورزی، آمادگی خود را برای حل و فصل سریع مسائل و موانع باقی مانده در جهت تسهیل تجارت کالاهای کشاورزی بین دو کشور را اعلام کرد.

hg

عملکرد دکتر روحانی و احمدی‌نژاد در کنترل قیمت‌ مواد غذایی به روایت آمار+ نمودارهای تفکیکی و مفهومی

مواد غذایی> بررسی قیمت مواد غذایی مختلف روی نمودار قیمت و زمان، شمایی کلی از نحوه عملکرد دو دولت از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵ در اختیار می‌گذارد که بر اساس آن می‌توان میزان ثبات بازار را در هر دوره سنجید.

بر اساس اطلاعاتی که از طرف سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در اختیار ایسنا گذاشته شده است، قیمت ۳۵ کالای منتخب غذایی در سال های ۱۳۸۸ یعنی سال آغازین دولت دوم احمدی‌نژاد تا ۱۳۹۵ یعنی سومین سال از عمر دولت حسن روحانی بررسی شده و روی نمودار نقش بسته است.

بر اساس این اطلاعات، مواد غذایی شامل انواع گوشت و مرغ، تخم مرغ، شیر، کره، پنیر، ماست، انواع برنج ایرانی و خارجی، روغن، حبوبات، انواع میوه، چای و ماکارونی افت و خیز هایی را تجربه کرده اند و اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهند که از آغاز سال ۱۳۸۸ تا پایان دولت دوم محمود احمدی نژاد یعنی ابتدای سال ۱۳۹۲ قیمت این محصولات هیچ کاهشی را تجربه نکرد و در تمام مدت با روندی افزایشی مواجه بود.

در این دوران قیمت محصولات غذایی ذکر شده بین ۶۷ تا ۴۵۸ درصد رشد داشته و در این موارد تغییرات قیمتی در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد افزایشی بود که عمدتا نیز این رشد قیمت ها از ۱۳۰ درصد فراتر رفته است. این تحلیل در حال بیان می شود که به عقیده بسیاری از کارشناسان دلیل عمده افزایش قیمتهای مواد غذایی در زمان احمدی نژاد ناشی از افزایش شدید تحریم ها و افزایش نرخ ارز بوده است در حالی که دولت یازدهم مدعی تثبیت نرخ ارز بوده است و افزایش قیمتهای ناگهای و با شیب تند را می توان ناشی از سیاستهای اقتصادی دولت یازدهم به ویژه سیاستهای بخشی نگرانه در وزارت جهاد کشاورزی دانست.

گوشت قرمز

بر اساس نمودارهای موجود قیمتی در دو محصول گوشت گوسفندی (مخلوط) و گوشت گوساله به عنوان شاخص‌های گوشت قرمز می‌توان دید که قیمت گوشت قرمز علی‌رغم رشد قیمت نجومی از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ در دولت یازدهم کنترل شده است.

بر اساس آمار گوشت گوسفندی (مخلوط) از مردادماه ۱۳۸۸ تا مرداد ماه ۱۳۹۲ معادل ۱۷۹ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و قیمت آن از حدود کیلویی ۸۰۰۰ تومان به کیلویی حدود ۲۵ هزار تومان رسیده است. در حالیکه همین محصول از مردادماه ۱۳۹۲ تا اسفندماه ۱۳۹۵ فقط ۴۳ درصد رشد قیمت داشته و حدود ۱۰ هزار تومان افزایش قیمت کنترل شده را تجربه کرد.

همچنین گوشت گوساله نیز در چهار ساله دولت دهم بعد از تجربه ۲۴۲ درصد افزایش قیمت از حدود ۶۰۰۰ تومان در هر کیلو به ۲۶۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرد و همین محصول در دولت یازدهم در مجموع فقط ۲۸ درصد افزایش داشت و در بالاترین حالت به ۳۴۰۰۰ تومان در هر کیلوگرم رسید.

g1g2

 
مرغ و تخم‌مرغ

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان محصولات مرغی شامل گوشت مرغ تازه، تخم‌مرغ و جوجه یک روزه گوشتی همگی وضعیت کنترل شده‌تری در قیمت‌های خود نسبت به دولت دهم تجربه کردند به طوری که گوشت مرغ تازه با وجود تجربه افزایش قیمت ۱۲۲ درصدی در دولت دهم که از ۳۰۰۰ تومان با شیبی نسبتا تند در سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ به ۶۵۰۰ تومان ارتقا یافت. در حالی که این محصول در چهار سال بعدی ۱۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و از آخرین قیمت دولت دهم فقط حدود ۱۰۰۰ تومان ارتقای قیمت داشت.

g3
وضعیت تخم‌مرغ اما با افت و خیز بیشتری همراه بود ولی باز هم با این حال افزایش قیمتی که در دولت یازدهم برای آن رخ داد فقط حدود یک سوم افزایش قیمت چهار ساله دوم دولت احمدی‌نژاد بود. چرا که این محصول از مرداد ۱۳۸۸ تا مرداد ۱۳۹۲ نزدیک به ۱۶۶ درصد افزایش قیمت پیدا کرد در حالی که از مرداد ۹۲ تا مرداد ۱۳۹۵ افزایش قیمت این محصول ۵۶ درصد بود.
g4
جوجه یک روزه یکی از شاخص‌های تعیین قیمت گوشت مرغ در بازار است و با وجود اینکه هر دو دولت دهم و یازدهم تلاشی برای ایجاد ثبات در قیمت آن داشتند ولی به هر حال افزایش قیمت دامن این محصول را هم گرفت گرچه این افزایش قیمت در دولت اول حسن روحانی نسبت به دولت دوم محمود احمدی‌نژاد کمتر از ۵۰ درصد بوده. بر اساس نمودار قیمتی منتشر شده افزایش قیمت جوجه یک روزه گوشتی ۱۱۶ درصد در سال‌های ۸۸ تا ۹۲ بوده که در چهار ساله بعدی این افزایش نهایتا به ۵۴ درصد رسید.

g5
لبنیات

در حوزه لبنیات محصولاتی مانند شیر، کره شامل اولویت یک و قیمت‌گذاری اجباری از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هستند که معمولا باعث می‌شود قیمت‌شان نسبت به دیگر موارد به صورت کنترل شده تری کاهش یا افزایش پیدا کند اما با این حال این محصولات در سال‌های اخیر دستخوش افزایش قیمت‌های قابل توجهی بودند.

بر اساس نمودار آماری قیمت محصولات لبنی هر پاکت یک لیتری ۲.۵ درصد چربی شیر استریل بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ در دولت دهم تا ۱۵۶ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. بعد از یک دوره دو ساله ثبات نسبی با شیبی نسبتا تند رشدی ۱۵۶ درصد در قیمت را تجربه کردند. در حالی که این محصول در سال‌های ۱۳۹۲ تا پایان ۱۳۹۵ با شیبی یکسان تنها ۲۷ درصد افزایش قیمت داشت که نسبت به دوره قبل ۱۲۹ درصد تورم کمتری داشته است.
g6
هر بسته ۱۰۰ گرمی کره پاستوریزه نیز گرچه در دوره احمدی‌نژاد اوج و فرود کمتری را تجربه کرد ولی با شیب یکسان تا ۱۶۸ درصد افزایش قیمت داشت. همین محصول از مرداد ماه ۱۳۹۲ تا مرداد ۱۳۹۳ شیب افزایشی تندی را تجربه کرد و بعد در یک دوره کنترل قیمت قرار گرفت که در مجموع تا پایان اسفند ۱۳۹۵، ۹۳ درصد افزایش قیمت داشته است.
g7
برنج

بر اساس نمودارهای منتشر شده توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هر کیلو برنج هاشمی در ابتدای دولت محمود احمدی‌نژاد یعنی مردادماه سال ۱۳۸۸، ۲۸۰۰ تومان بود که در یک دوره افزایش قیمت ۱۵۴ درصدی در مردادماه سال ۱۳۹۲ به هفت هزار و ۱۱۲ تومان رسید و این در حالی است که در دولت یازدهم روند رشد قیمت این محصول مثبت بود اما با تورم ۷۳ درصدی نسبت به دوره قبل ۸۱ درصد گرانی کمتری را تجربه کرد و در اسفند ماه ۱۳۹۵ به ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان رسید.

g10
اما برنج تایلندی رشدی ۶۸ درصدی را از مرداد ۱۳۸۸ تا مرداد ۱۳۹۲ بعد از سه سال ثبات نسبی تجربه کرد و از ۸۲۵ تومان در هر کیلو به ۲۲۱۴ تومان رسید که در دولت روحانی نیز این محصول با ۵۵ درصد افزایش قیمت به ۳۴۲۴ تومان رسید.

g11
g12
حبوبات

نمودارهای قیمت نشان می‌دهد روند قیمتی انواع حبوبات شامل لپه، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا سفید و نخود تقریبا یکسان بوده و تورم میانگین این محصولات در چهار سال دوم دولت احمدی‌نژاد ۴۰۰ درصد بوده که در دولت یازدهم این میانگین برای لپه و نخود به ۱۰۰ درصد و برای لوبیا قرمز، لوبیا سفید و لوبیا چیتی به کمتر از شش درصد رسید.

g14
انواع غلات

وضعیت جو در بازار در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ تورمی حدودا ۱۶۰ درصدی را تجربه کرد و در دو گونه جو خارجی و جو داخلی تقریبا از ۲۷۰۰ تومان به حدود ۷۰۰۰ تومان رسید که این روند در چهار سال بعدی تعدیل شد و با تورمی حدود ۳۰ درصدی نزدیک به ۲۰۰۰ تومان افزایش یافت.

g19
نواع میوه

نمودارهای قیمتی انواع میوه در هشت سال گذشته نشان می‌دهد که انواع سیب شامل سیب زرد و قرمز روندی نسبتا مشابه را از نظر افزایش قیمت در دو دولت روحانی و احمدی‌نژاد طی کردند به طوری که سیب زرد در چهار سال دولت دهم ۸۰ درصد و در چهار سال دولت یازدهم با افت و خیزهایی متفاوت ۷۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند و سیب قرمز نیز با روندی مشابه در دو دوره دولت‌های دهم و یازدهم به ترتیب تورمی ۶۷ و ۵۲ درصدی داشت.

g25
رب گوجه‌فرنگی

رب ۹۰۰ گرمی گوجه‌فرنگی در هشت سال اخیر عموما در ثبات قیمت به سر می‌برد ولی در عرض سال‌های ۱۳۹۱ تا اواسط ۱۳۹۲ بالاترین میزان افزایش قیمت را شاهد بود که البته سهم دولت دهم از ۱۳۷ درصد تورم هشت ساله این محصول ۱۱۷ درصد بود؛ به گونه‌ای که از ۱۵۶۵ تومان در هر ۹۰۰ گرم به ۳۳۹۹ تومان افزایش قیمت رخ داد و در چهار سال بعدی نیز به جز یک سال اول که ۲۰ درصد رشد قیمت به وجود آمد، قیمت این محصول روند ثابتی داشت و در نهایت روی ۴۰۸۷ تومان ثابت شد.

g33
منبع:ایسنا

gosht-germez-new38

گوشت وارداتی سد گرانی‌ها را شکست

با توجه به نوسانات اخیر قیمت گوشت، مسئولان امر با توزیع لاشه گرم وارداتی با نرخ مصوب درصدد کنترل و کاهش قیمت هستند.
مدت هاست افزایش قیمت گوشت گوسفندی موضوعی چالشی شده که واکنش و انتقادات زیادی را به همراه داشته است.
البته با عرضه بره‌های نو به بازار به نظر می‌رسید که این داستان ادامه پیدا نکند، اما انگار دلالان به سبب سودهای هنگفت دست بردار بازار گوشت نیستند چرا که تا حدی قیمت‌ها افزایش یافته است.
این در حالی است که مسئولان امر با توزیع لاشه بره گرم وارداتی با نرخ مصوب خبر از کاهش قیمت‌ها می‌دهند.
علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی، گفت: تا به امروز مقداری گوشت گرم وارداتی با نرخ مصوب در میادین توزیع شده که همین امر کاهش هزار تومانی قیمت گوشت داخلی را به همراه داشته است.
وی افزود: با توجه به تعطیلات گذشته مرز‌ها تعطیل بودند و حال باید منظر ماند و دید که با آغاز به کار مرز‌ها و عرضه گوشت‌های گرم وارداتی بازار به کدام سمت و سو می‌رود.
به گفته ملکی هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۴۲ هزار تومان به مشتری عرضه می‌شود.

توزیع لاشه گرم وارداتی جهت تنظیم بازار کلید خورد
منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام زنده از آغاز توزیع لاشه بره وارداتی با قیمت مصوب از ابتدای هفته خبر داد و گفت: از ابتدای هفته گوشت گرم وارداتی در کنار گوشت گرم داخلی به بازار عرضه شده است.
به گفته وی لاشه‌های گرم وارداتی با نرخ ۲۹ هزار تومان به توزیع کنندگان عرضه شده و درنهایت با قیمت ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان باید به دست مشتری برسد.
پوریان ادامه داد: گوشت‌های وارداتی از کشورهای ارمنستان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان و استرالیا و گوشت منجمد گوساله از نیوزیلند وارد کشور شده است.
رئیس شورای تامین کنندگان دام زنده از عرضه روزانه ۷ هزار لاشه گرم وارداتی در بازار تهران خبر داد و اضافه کرد: البته روزانه هزار لاشه در بازارارومیه، قم، مشهد، کرج و اهواز عرضه شده است که با استمرار روند توزیع نوسانات قیمت فروکش خواهد کرد چرا که تعزیرات نظارت جدی بر بازار دارد.
وی با اشاره به کاهش نرخ ۳ هزار تومانی دام زنده در میادین بیان کرد: بنابراین هر کیلو دام زنده با قیمت ۱۳ الی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان در میادین عرضه می‌شود که با این وجود فروش شقه گوسفندی با نرخ ۴۲ هزار تومان درب قصابی گران فروشی است.
منبع:itpnews

h

نامه‌نگاری وزارت صنعت در مورد افزایش قیمت گوشت، برنج و حبوبات/ دستور توضیح به جهانگیری

مواد غذایی> وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن ارسال نامه‌ای به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص افزایش قیمت گوشت، برنج و حبوبات خواستار ارسال نامه‌ای جداگانه توسط این سازمان به معاون اول رییس‌جمهوری شد.

در این نامه از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ابلاغ شده تا ضمن قیاس افزایش شدید قیمت برنج، گوشت و حبوبات در سال جاری نسبت به سال گذشته با ارسال نامه‌ای جداگانه به معاون اول رییس‌جمهوری در این خصوص توضیح داده تا در صورت لزوم تذکرات لازم داده شود.

علاوه بر این وزارت صنعت، معدن و تجارت از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درخواست کرده تا اگر علت اصلی این مساله مشخص شده است آن را منعکس کرده و راهکارهای مربوطه را ارائه دهند.

این در حالی است که محمدرضا نعمت‌زاده ـ وزیر صنعت، معدن و تجارت ـ با ابراز تاسف نسبت به افزایش شدید قیمت گوشت، برنج و حبوبات، اظهار کرد: علیرغم اینکه در دولت یازدهم ارز برای واردات گوشت از نوع آزاد به نوع مبادله‌ای تغییر کرد تا شاهد ارزان‌تر شدن قیمت این محصول باشیم و نیز کاهش سود بازرگانی در این رابطه از اواخر سال گذشته در دستور کار قرار گرفت، انتظار این بود که با این رویه جبران افزایش قیمت جهانی صورت گیرد.

وی ادامه داد: برخی معتقدند که در این فصل به دلیل بارندگی بیشتر و افزایش علوفه دامداران تمایلی به فروش دام خود نداشته و دوست دارند که وزن دام‌شان افزایش یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد مساله دلالی توسط برخی افراد که موجب افزایش قیمت گوشت قرمز شده نیز تصریح کرد: ‌این مساله همواره وجود دارد اما ما معتقدیم بهترین روش برای تنظیم بازار، عرضه است و باید عرضه بیش از تقاضا وجود داشته باشد تا محصول رقابت‌پذیر گردد.

نعمت‌زاده با بیان اینکه در بحث گوشت قرمز واردکننده هستیم، خاطرنشان کرد: بحث ما با دوستان‌مان در جهاد کشاورزی این است که در مورد واردات واهمه‌ای نداشته باشند و اجازه دهند که این موضوع صورت گیرد تا به صورت خود به خود بازار تنظیم شود هر چند اعتقاد داریم که حل این مساله فرآیند یک یا دو روزه نیست و به تدریج شرایط مناسب می‌شود.

وی در مورد گرانی برنج نیز یادآور شد: برنج طی یک الی دو ماهه گذشته ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش یافته که نباید چنین اتفاقی صورت می‌پذیرفت. هر چند در برهه‌ای از زمان و به منظور حمایت از تولیدکنندگان واردات برنج محدود شد اما در مورد این محصول نیز کشور واردکننده است و تراز تولید کافی نیست.

صنعت، معدن و تجارت افزود: نباید از مقوله واردات نگران شویم چرا که برنج داخلی یک تقاضا داشته و برنج وارداتی نیز با توجه به قیمت کمترش تقاضا دارد.

نعمت‌زاده همچنین در مورد افزایش قیمت حبوبات، خاطرنشان کرد: در مورد حبوبات نیز سود بازرگانی کاهش یافت و ارز آزاد آن نیز به ارز مبادله‌ای تغییر کرد. اینکه ما فقط اعلام کنیم این مساله مربوط به دلالان است درست نبوده و اگر دلالی ببیند که عرضه و تقاضا موازنه ندارند قطعا از این مساله سوء استفاده می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا نباید نظارت توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مدنظر قرار گیرد، گفت: با توجه به اینکه قیمت‌گذاری در خصوص حبوبات وجود ندارد نمی‌توان در این خصوص به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اشاره کرد هر چند که بحث وجود این محصولات به وزارت صنعت باز می‌گردد.

منبع:ایسنا

h (3)

حجتی:/ایران به خوداتکایی ۷۴ درصدی در تولید شکر دست یافت

کشاورزی > وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: ایران با ثبت رکورد بی سابقه تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزارتن شکر در سال ۹۵ به ضریب خوداتکایی ۷۴ درصدی در تولید شکر دست یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس محمود حجتی در جلسه بررسی سیاست ها و اقدامات طرح خوداتکایی چغندرقند که امروز با حضور مدیران ارشد این وزارت و تشکل های تولیدی،نمایندگان سایر دستگاه های مرتبط و کشاورزان نمونه برگزار شد، تصریح کرد:با حمایت های دولت و اقدامات فنی صورت گرفته در ۳ سال گذشته نظیر توسعه کشت پاییزه،کشت نشایی، بکارگیری نهاده های باکیفیت و توسعه مکانیزاسیون ضمن بهره گیری از آب سبز (باران) علیرغم کاهش سطح زیرکشت،تولید چغندرقند در کشور به ۶ میلیون تن افزایش یافته است.
وی با بیان این که سال گذشته ایران با تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزارتن شکر به رکوردی بی سابقه و خوداتکایی ۷۴ درصدی در تولید شکر دست یافت،تاکید کرد:کشت پاییزه چغندرقند در استان های فارس، کرمانشاه و ایلام که دارای بارش مناسب در پاییز هستند باید توسعه یابد تا ضمن افزایش تولید سازگار با شرایط اقلیم، زمینه اشتغال و افزایش درآمد کشاورزان نیز فراهم شود.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در استان خوزستان بویژه پس از اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری،ظرفیت تولید سالانه چهار تا پنج میلیون تن چغندرقند در میان مدت وجود دارد،خاطرنشان ساخت:توسعه کشت چغندرقند در خوزستان به راه اندازی هفت تا هشت کارخانه قند نیاز دارد این در حالی است که هم اکنون یک کارخانه قند هم در این استان وجود ندارد.
حجتی با اشاره به این که برای راه اندازی کارخانه های قند در خوزستان با وزارت صنعت،معدن و تجارت رایزنی شده،اظهار داشت: درآمد کشت چغندرقند از متوسط سایر کشت های دیگر بالاتر است و با توسعه کشت چغندرقند پاییزه ضمن افزایش تولید محصول و خودکفایی کشور در تولید شکر از خروج چند صد میلیون دلار ارز برای واردات جلوگیری می شود.
وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم توسعه روش های آبیاری تیپ در مزارعی که امکان کشت چغندرقند پاییزه ندارند،تاکید کرد و گفت: با توجه به افزایش قابل توجه تولید و کاهش مصرف آب، روش های آبیاری میکرو در کشت چغندرقند باید توسعه یابد.
حجتی با اشاره به این که دولت ۸۵ درصد هزینه های توسعه روش های نوین آبیاری را تسهیلات بلاعوض پرداخت می کند،گفت: دولت یازدهم در حد توان خود از بخش کشاورزی حمایت کرده است.
وی در پایان از همه دست اندرکارانی که زمینه دستیابی کشور به رکورد تولید و خوداتکایی ۷۴ درصدی در شکر را فراهم کرده اند، تقدیر کرد و خواستار حمایت بیشتر از کشاورزان پیشرو و انتقال دانش و تکنولوژی های جدید برای ارتقای بهره وری تولیدات کشاورزی شد.
در این جلسه،معاون امور زراعت وزرات جهاد کشاورزی و مجری طرح چغندرقند گزارشی از روند و پیشرفت اجرای طرح خوداتکایی چغندرقند ارائه کردند.
همچنین، نمایندگان تشکل های تولیدی و کشاورزان پیشرو در صحبت های جداگانه اذعان داشتند که سیاست ها و یرنامه های وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم براساس اصول علمی و فنی بوده و با حمایت ها و نظارت های مدیران این وزارت، ضمن صرفه جویی در مصرف آب،تولید محصولات کشاورزی و درآمد بهره برداران افزایش قابل توجه داشته است.

واردات بیش از ۷ هزار تن فیله منجمد تيلاپيا در سال ۹۵

مواد غذایی> بر اساس آمار گمرک در ۱۱ ماه منتهی به بهمن ماه سال جاری قریب به از ۷ هزار و ۲۲۷ تن فيله منجمد تيلاپيا وارد کشور شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس آمار گمرک در ۱۱ ماه منتهی به بهمن ماه سال جاری قریب به از ۷ هزار و ۲۲۷ تن فيله منجمد تيلاپيا ، به ارزش دلاری ۲۸۰۵۴۵۷۲ و ارزش ریالی ۸۶۰۴۳۸۲۳۲۳۶۲ وارد کشور شده است.

کشور چین با صادرات بیش از ۶ هزار و ۳۴۷ تن فيله منجمد تيلاپيا با ارزش دلاری ۲۴۷۲۲۱۸۱ و ارزش ریالی ۷۵۸۴۳۹۶۱۲۸۷۳ و همچنین کشور امارات با صادر کردن بیش از ۸۷۹ تن فيله منجمد تيلاپيا ، به ارزش دلاری ۳۳۳۲۳۹۱ و ارزش ریالی ۱۰۱۹۹۸۶۱۹۴۸۹ جزو کشورهایی هستند که بیشترین صادرات به ایران را دارند.

h (2)

حجتی:/اجازه واردات میوه ندادیم ؛ فقط پرتقال شب عید

وزیر جهاد کشاورزی گفت: اجازه واردات میوه ندادیم، واردات پرتقال به طور استثناء موردی و فقط برای تامین میوه شب عید بود.

محمود حجتی بعد از پایان آخرین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بخش کشاورزی در سالی که گذشت، رشد خوبی را با توجه به شرایط داشت، گفت : ایران در تولیدات محصولات باغی دارای مزیت‌های زیادی است و بخش عمده ای از صادرات بخش کشاورزی‌ ما مربوط به محصولات باغی و میوه‌ها و غیره می شود و به خاطر تنوع اقلیمی که داریم کشوری باغی هستیم.

حجتی خاطرنشان کرد : در زمینه محصولات باغی تقریباً نیازی به واردات نداریم و صادرکننده هستیم.

وی تأکید کرد: بحثی که مربوط به واردات است، صرفاً به صورت محدود و توسط کارگزار دولتی و این هم به خاطر مشکلی که در ارتباط با پرتقال و سرمازدگی در مازندران ، پیش آمد ، انجام گرفت ، چون سرمازدگی متأسفانه خسارت بسیار زیادی را کشاورزان و باغداران به ویژه مازندران، گیلان و گلستان تحمیل کرد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت : دولت برای رفع مشکلات کشاورزان تلاش زیادی کرد و منابع خوبی را اختصاص داد البته آن میزانی که خسارت ایجاد شد با آنچه که دولت انجام داد ، قابل قیاس نیست ولی دولت هم به نظر بنده، با توجه به شرایط مالی که داشت توجه خوبی کرد که بنده به سهم خود هم از دولت و هم از همراهی مردم تشکر می‌کنم.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: بالاخره ایام شب عید است و مردم پرتقال سالم می‌خواهند و میزان حداقلی برای اینکه مردم دچار زحمت نشوند و مشکلی نداشته باشند به حد ضرورت و اضطرار وارد شد.
حجتی اظهار داشت: بخش کشاورزی در ۹ ماه سال جاری نزدیک به ۵٫۷ رشد داشت که رشد قابل قبولی است در حالی که پیش‌بینی ما رشد ۵ درصد بود که در نهایت شاهد عدد خوبی در بخش رشد کشاورزی بودیم.
وی با اشاره به تولیدات مناسب در برخی از محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد : در بخش گندم بیش از نیازمان ، تولید کردیم و اکنون ۹ میلیون تن گندم ذخیره داریم که عدد بسیار خوبی است و بیش از پیش بینی ذخایر استراتژیک ماست.
وزیر جهاد کشاورزی گفت : همچنین در محصولاتی مانند شکر رشد تولید خوبی داشتیم و امسال نیز با تولید یک میلیون و ۶۱۰ هزار تن رکورد تولید شکر را داشتیم که نسبت به سال ۹۲ نشاندهنده رشد ۵۰ درصدی است.
وی افزود : در سایر محصولات از جمله محصولات باغی و دامی رشد خوبی گزارش می شود و در تولید میگو از ۱۰هزار تن در سال ۹۲ به حدود ۲۲هزار تن در سال جاری رسیده‌ایم.

حجتی گفت : در موضوع بهره‌وری هم به ویژه در زمینه بهره‌وری آب سرمایه‌گذاری های سنگینی شده است.

منبع:صدا و سیما

۳۳۸۳۳_۴۹۱

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام، در گفت‌وگو با ایانا عنوان کرد: پرهیز دولت از مداخله در توزیع مرغ منجمد، در صورت متعادل نگه داشتن قیمت‌ها توسط بخش خصوصی/ توزیع روزانه ۱۰۰ تن مرغ منجمد

تنظیم بازار، به‌ویژه در ایامی که اوج مصرف است، موضوع بسیار پیچیده‌ای است که حقوق مصرف‌کننده و تولیدکننده هر دو در آن نهفته است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: در روزهای آینده مصوبه جدیدی برای تعیین قیمت مرغ منجمد از طرف ستاد تنظیم بازار اعلام می‌شود که احتمال می‌رود عدد اعلامی، کمتر از نرخی باشد که هم‌اکنون این محصول در بازار دارد.

علیرضا ولی در واکنش به ادعای بخش خصوصی، مبنی بر تقاضای افزایش قیمت مرغ دولتی، عنوان کرد: وظایف شرکت پشتیبانی با بخش خصوصی به کلی متفاوت است؛ زیرا این شرکت، هم باید مراقب ذخایر راهبردی باشد و هم بازار را تنظیم کند. درباره وظیفه نخست، وزارت جهاد کشاورزی مسئولیتی نداشته و این موضوع به کلی زیر نظر شورای عالی امنیت ملی است.

وی معتقد است: تنظیم بازار، از آن دسته وظایفی است که هم باید منافع تولیدکننده را در آن دید و هم از مصرف‌کننده حمایت کرد. بنابراین در نظر گرفتن این دو گروه با هم، در اولویت کاری دولت برای تنظیم بازار قرار خواهد گرفت. به همین دلیل اگر قیمت مرغ از هفت‌هزار و ۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم بالا رفت، شرکت پشتیبانی امور دام مجبور به عرضه این محصول خواهد بود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: همانطور که در مواقع کاهش قیمت، باز هم شرکت ورود کرده و مرغ اضافی را از بازار جمع می‌کند، در هنگام بالا رفتن نرخ‌ها نیز وظیفه دارد برای تعادل بخشی به بازار، محصول مورد نظر را در میادین عرضه کند؛ بنابراین اگر بخش خصوصی از توزیع مرغ منجمد شکایت دارد، می‌تواند با متعادل نگه داشتن نرخ‌ها از ورود دولت به بازار جلوگیری کرده و شرایط را به‌گونه‌ای کنترل کند که نیازی به توزیع مرغ منجمد نباشد.

به گفته ولی، اگرچه هم‌اکنون میزان توزیع مرغ منجمد از ۱۰۰ تن در روز تجاوز نمی‌کند، اما به دنبال فرهنگسازی برای افزایش مصرف این محصول در میان مردم هستیم. زیرا مرغ منجمد، هم از نظر بهداشتی و هم از نظر علمی، کیفیتی بالاتر از مرغ گرم دارد. ضمن اینکه تمام آنها با هدف صادرات خریداری شده و کد IR دریافت کرده‌اند. البته از امسال، توزیع مرغ منجمد قطعه‌بندی شده نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه قیمت مرغ منجمد برای مصرف‌کننده در نهایت پنج‌هزار و ۹۰۰ تومان است، گفت: اینکه برخی ادعا می‌کنند شرکت پشتیبانی به دلیل نزدیک بودن تاریخ انقضای مرغ‌ها مجبور است آن را در بازار توزیع کند، ادعایی بی‌اساس است؛ زیرا هم‌اکنون مرغ کمتر از هشت ماه تاریخ مصرف در انبارها موجود نیست و قابلیت ماندگاری آنها بسیار بالاست.

ولی در پایان با تأکید بر اینکه ذخایر شرکت به اندازه کافی است، اظهار کرد: گوشت گرم و منجمد گوساله و گوسفند و همچنین مرغ منجمد از طرف شرکت پشتیبانی امور دام در تمام فروشگاه‌های بهاره توزیع می‌شود. البته اولویت توزیع ابتدا با فروشگاه‌های مصرف کارکنان، دوم فروشگاه‌های بهاره و سوم از طریق میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای است./
منبع:ایانا

hojati-15

تکذیب واردات تخم‌مرغ/ پیگیری حجتی برای جبران خسارت آنفلوانزای مرغی

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده به هیچ وجه قصد واردات تخم مرغ را از هیچ کشوری به ویژه ترکیه نداشته و نداریم و وزیر جهاد کشاروزی پیگیر جبران هر چه سریع‌تر خسارت ناشی از آنفولانزای مرغی است.
حسن رکنی اظهار کرد: گر چه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سبب شد بسیاری از واحدهای پرورش مرغ تخمگذار درگیر این بیماری شده و با تلافات مواجه شوند اما با تدابیر اندیشه شده ازجمله طولانی کردن دوره تولید واحدهای مرغداری مرغ تخمگذاری عاری از بیماری و جوجه‌ریزی بیشتر هم اکنون هیچ مشکلی در تامین و تولید تخم‌مرغ نداریم و کمبودی احساس نمی‌کنیم که بخواهیم اقدام به واردات کنیم.
وی با بیان اینکه در نیمه اول اسفندماه تقاضا برای تخم‌مرغ افزایش یافته و همین عامل سبب نوسان نسبی در بازار شده بود افزود: هر ساله در نیمه اول اسفند ماه تولیدکنندگان شیرینی نیاز خود به تخم‌مرغ را تا شب عید تامین می‌کنند که مشکلی برای تولید شیرینی برایشان به وجود نیاید که همین عامل سبب می‌شود تقاضا برای تخم مرغ در مقطعی کوتاه افزایش یابد، اما در نیمه دوم اسفند ماه مجددا تقاضا متعادل شده و مشکلی در بازار نخواهیم داشت بلکه در ایام نوروز و حتی پس از آن با کاهش تقاضا مواجه خواهیم شد.
رکنی با اشاره به اینکه وزیر جهاد کشاورزی از طریق معاون اول رئیس جمهوری پیگیر برای پرداخت خسارت مرغ داران ناشی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است ادامه داد: قیمت جوجه یک روزه در ماه گذشته افزایش یافته بود، اما اکنون قیمت این محصول مجددا کاهش یافته و به قطعه‌ای حدود ۱۶۰۰ تومان رسیده است و امیدواریم با برگزار ی جلسات اتحادیه مرغ‌داری و تولید کنندگان جوجه یک روزه قیمت این محصول متعادل ‌تر شود.

منبع:ایسنا

h (1)

دفاع حجتی از عملکرد بخش کشاورزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری:انحصار در واردات روغن نباتی وجود ندارد/ امضاء طلایی ها و انحصار را به ما اطلاع دهید

کشاورزی> وزیر جهاد کشاورزی عملکرد بخش کشاورزی در راستای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را قابل قبول ارزیابی کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمود حجتی نجف آبادی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در بخش تأمین نیازهای کشاورزی به تکیه بر استفاده از تولید داخل اشاره کرد و افزود: در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به طراحی و اجرای پروژه هایی همچون ذخیره سازی، افزایش تولیدات گلخانه ای، افزایش تولیدات محصولات زراعی مانند گندم و نیشکر، سیاست های نوین آبیاری، بخش گلخانه ها، کشت در قفس و افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی که در ستاد مربوطه به تصویب رسیده است مکلف هستیم.
او ادامه داد: پیشتر اعلام کردیم تا در افق چشم انداز تراز غذا که منهای ۱،۸ میلیارد ریال بوده این رقم را به صفر برسانیم.
حجتی از میزان واردات سال قبل که حدود ۹۴،۲ میلیارد دلار بود و امسال قرار است به منهای صفر برسد خبر داد و گفت: این رقم معادل ۴۰۰ میلیون دلار است.

وزیر جهاد کشاورزی با تکیه بر تنوع اقلیمی و منابع کشور تصریح کرد: در بخش کشاورزی مزیت هایی داریم که محصولاتمان در دنیا می تواند قابل رقابت باشد، امسال علی رغم همه کاستی ها، مصوباتی در زمینه برخی محصولات کشاورزی از قبیل کشمش، نیشکر و همینطور شیر که نیازمند یارانه های صادراتی بوده داشته ایم اما بازهم شرایط طوری نیست که بتوانیم به راحتی با رقبای خود در بخش بین الملل رقابت کنیم البته محصولات صادراتی زیادی همچون زعفران، گوجه فرنگی و غیره داریم.
حجتی گفت: ما همیشه اساس را بر افزایش بهره وری از آب می گذاریم راندمان آبیاری از ۳۷ درصد به ۴۴ درصد رسیده است و پروژه های انجام شده ای مانند شبکه های نوین آبیاری را پیش گرفته و متعهد شده ایم که ۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی را زیر کار ببریم، تاکنون ۱۴۰ هکتار از این میزان تحویل داده شده و بقیه سال آینده تکمیل خواهد شد.
او افزود: امیدواریم بتوانیم در بحث گلخانه ها و تولید صیفی جات به خودکفایی برسیم در این راستا به همراه سه طرح مبنایی که توسط صندوق توسعه ملی حمایت های مناسبی از آنها به عمل آمده (طرح های مرزی و طرح سیستان و بلوچستان و … ) به راندمان بالای ۹۰ درصد رسیده ایم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید برنج به افزایش هشت درصدی معادل دو میلیون تن اشاره کرد و گفت: ما تولیدکننده ایم نه تعیین کننده قیمت بازار اما با این حال عرضه و تقاضا تقریباً نسبتی برابر دارد.
حجتی افزود: در برنج داخلی از استقبال خوبی برخورداریم و به یقین می توان گفت هیچ برنج تراریخته ای تا به حال در کشور تولید نشده است البته از نظر دانش بنیانی و تحقیقاتی در حوزه تراریختگی فعالیت های گسترده ای به عمل آمده اما تولیدی نداریم.
او تصریح کرد: در ارتباط با پنبه کاری اقداماتی را روی بذر شروع کرده ایم تا بتوانیم پنبه را در مقابل کرم قوزه مصون کنیم.
حجتی ادامه داد: بیش از یک میلیون تن شکر در کارخانجات وجود دارد اما مشکل کشاورزان این است که بنا داریم به جای پول به آنها شکر با بهای پایین تری بدهیم زیرا مشکل نقدینگی داریم.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بیش از ۹۳ درصد روغن مصرفی، واردات است تصریح کرد: با این حال در واردات این محصول انحصاری وجود ندارد زیرا از نظر دولت و قانون هر شهروند ایرانی که دارای کارت بازرگانی باشد می تواند روغن وارد کند.
او افزود: انحصار این است که دولت برای کسی زمینه ای ایجاد کند و برای دیگران خیر، اما توانمندی کسانی که در بازار جهانی قدرت سرمایه گذاری بیشتری داشته باشند انحصار نامیده نمی شود، از حیث مقررات محدودیت و یا امضاء طلایی ای در واردات این محصول وجود ندارد و اگر کسی امضاء طلایی ای و یا انحصاری مشاهده کرد به ما اطلاع دهد.
حجتی ادامه داد: تصمیماتی اتخاذ شده تا در زمینه دانه های روغنی و نهادهای دانه ای که آب بر هستند (آب زیادی مصرف می کنند) واردات سهم بیشتری داشته باشد. در ارتباط با نهادههای دامی هم راه مقابله ای با انحصار ایجاد کرده ایم تا دیگران هم بتوانند پا به پای آنها که قوی ترند در عرصه تولید حضور یابند.

وزیر جهاد کشاورزی به افزایش تولید شکر از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن اشاره کرد و گفت: اگر امروز کارخانه قند در خطه جنوب کشور می داشتیم نیازی به واردات نبود به این منظور تصمیمی اتخاذ کرده ایم که شکر را به کشت پاییزه تبدیل کنیم تا مصرف آب به یک چهارم برسد.
حجتی افزود: هرکس چهار کیلو شکر تولید کند می تواند یک کیلو شکر وارد کند یعنی سهم واردات برای تولیدکنندگان چهار به یک است اما درست تر این است که بتوانیم پول تولیدکنندگان را به طور کامل پرداخت کنیم نه اینکه به آنها امتیاز واردات بدهیم.
او ادامه داد: بر سر افزایش قیمت گندم با شورای اقتصاد دچار اختلاف نظر شده ایم که امیدواریم به زودی این اختلاف به تفاهم تبدیل شود.