روایت بانک مرکزی از آخرین تحولات قیمت مواد غذایی

مواد غذایی> در هفته منتهی به ۱۵ بهمن نرخ تخم مرغ، برنج، میوه‌های تازه، سبزی های‌ تازه و گوشت مرغ افزایش و نرخ گروه‌هایی نظیر قند و شکر و حبوب کاهش داشته است البته نرخ لبنیات، گوشت قرمز، چای و روغن نباتی نسبت به هفته قبل از آن تغییری نداشت.

بانک مرکزی گزارش خرده فروشی مواد خوراکی برای هفته منتهی به ۹۵٫۱۱,۱۵ را منتشر و اعلام کرد که قیمت گروه لبنیات در یکسال منتهی به هفته مورد گزارش (یکسال اخیر) ۷,۹ درصد، برنج ۳۱٫۲ درصد، حبوب ۲۱٫۷ درصد، میوه های تازه ۲۳ درصد، سبزی‌های تازه ۰٫۲ گوشت قرمز ۷٫۵ درصد، گوشت مرغ ۲۱٫۴ درصد، قند و شکر ۲۳٫۷ درصد، چای ۱۳٫۱ درصد و روغن نباتی ۸٫۴ درصد افزایش یافته اما در همین حال نرخ گروه تخم مرغ ۱۱٫۶ درصد و سبزی های تازه با ۱۶٫۱ درصد کاهش مواجه شده است.

گفتنی است طبق گزارش خرده فروشی مواد خوراکی برای هفته منتهی به ۹۵٫۱۱,۱۵ قیمت خرده فروشی ۴۲ قلم کالا در قالب ۱۱ گروه مواد خوراکی اعلام شد؛ در این هفته نرخ ۵ گروه مواد خوراکی افزایش و قیمت ۲ گروه دیگر کاهش داشته است البته ۴ گروه مواد خوراکی تغییر قیمت نداشتند.

بر این اساس در هفته ای که گذشت نرخ تخم مرغ، برنج، میوه‌های تازه، سبزی های‌ تازه و گوشت مرغ افزایش و نرخ گروه‌هایی نظیر قند و شکر و حبوب کاهش داشته است البته نرخ لبنیات، گوشت قرمز، چای و روغن نباتی نسبت به هفته قبل از آن تغییری نداشت.

لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت همه‌‌ اقلام این گروه نسبت به هفته‌ قبل بدون تغییر بود. قیمت تخم‌مرغ معادل ۱٫۶ درصد افزایش داشت و شانه‌ای ۹۹۰۰۰ الی ۱۱۰۰۰۰ ریال فروش می‌رفت.

برنج و حبوب

در این هفته در گروه برنج بهای برنج وارداتی غیرتایلندی و برنج داخله دو ثابت بود و قیمت برنج داخله درجه یک معادل ۰۲درصد افزایش یافت. در گروه حبوب بهای لوبیا چیتی معادل ۰٫۳ درصد کاهش داشت و قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

میوه ها و سبزی های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری انگور عرضه کمی داشت. سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آن‌ها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی‌ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می‌شد.

میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه بهای انگور معادل ۱۹,۴ درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام این گروه ین ۰٫۶ درصد تا ۶٫۷ درصد افزایش یافت.

در گروه سبزی‌های تازه بهای پیاز و سبزی‌های برگی ثابت بود. قیمت لوبیا سبز معادل ۱٫۲ درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۱٫۲ درصد تا ۷٫۸ درصد افزایش داشت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله بدون تغییر بود و بهای گوشت مرغ معادل ۲٫۵ درصد افزایش یافت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته قیمت قند و شکر معادل ۰,۵ درصد کاهش داشت و بهای قند، چای خارجی و انواع روغن نباتی ثابت اعلام شد.

منبع:تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *